Ortopedinė odontologija

  • Ortopedinė odontologija
5

Kada gelbsti ortopedinė odontologija?

Dantų protezavimas – viena dažniausiai pacientų pageidaujamų paslaugų. Protezavimas neišvengiamas netekus danties, kai jį stipriai pažeidžia ėduonis, kai jis nudyla ar nukenčia dėl traumos ar ligos, ir jo nebeįmanoma atkurti plombuojant.

Ortopedinės odontologijos specialistai dantų rekonstravimo būdu atkuria burnoje trūkstamus dantis ir pagerina esamų dantų būklę. Štai todėl gydytojai ortopedai dažnai pavadinami burnos architektais. Protezu galima rekonstruoti pavienius dantis ar dantų grupę. Specialios keramikos masės tiek fizinėmis, tiek estetinėmis savybėmis yra artimos sveiko danties audiniui, todėl atrodo estetiškai.

Dažniausiai ortopedinis gydymas yra paskutinis viso gydymo eigoje, todėl pabaigus jį, pacientas gali džiaugtis sveika ir gražia šypsena.

Ortopedinė odontologija – patikimas ir efektyvus gydymo būdas, padedantis atkurti trūkstamus dantis bei pagerinti esamų būklę.

Kodėl netekus dantų juos būtina protezuoti?

Burna yra pirmoji virškinamojo trakto grandis, todėl netekus dantų, maistas iki galo nesukramtomas, blogai virškinamas skrandyje ir žarnyne. Visa tai gali būti rimtų virškinimo sutrikimų priežastimi.

Netekus krūminių dantų, laikui bėgant sužemėja sąkandis. Tai neigiamai veikia žandikaulio sąnarį – pradeda kamuoti skausmas, žandikaulio sąnarys pradeda traškėti. Dėl žandikaulio sąnario deformacijų susiformuoja veido raukšlės. Be to, netekus krūminių dantų, įkrinta skruostai.

Praradę priekinius dantis žmonės vengia  šypsotis, netgi kalbėti, o tai sukelia psichologines problemas.

Jei norite išvengti veido–žandikaulių sistemos deformacijų, protezuoti dantis būtina. To nepadarius, į prarasto danties vietą pasvyra gretimi dantys, tuščios vietos link pasislenka ir priešingo žandikaulio dantys. Nepageidaujami dantų pasislinkimai vyksta net ir netekus vieno danties.  Tad kuo greičiau pradėsite dantų rekonstrukciją, tuo geriau.

Kokios priemonės naudojamos šiuolaikinėje dantų rekonstrukcijoje?

Priemonių yra daug ir įvairių. Jas pasirinkti galima atsižvelgiant į paciento poreikius ir tikslus. Skiriamos dvi protezų grupės: išimamieji ir neišimamieji.

Kuo skiriasi išimamieji protezai nuo neišimamųjų?

Išimamieji protezai – tai dalinės plokštelės, pilnos plokštelės bei lanko atraminiai protezai. Jų yra įvairių: klameriniai (apkabinantieji), su užraktais, teleskopiniai, metaliniai, „Valplast“ tipo nei lanko atraminiai protezai ant implantų.

Išimamieji protezai burnoje laikosi  dėl įvairių apkabėlių, kurios išdėstomos ant burnoje likusių atraminių dantų. Jų minusas tas, kad apkabėlės neretai matosi šypsantis. Be to, laikui bėgant jos pralaisvėja ir protezas burnoje gali pradėti judėti.

Štai todėl dažniau rekomenduojami lanko atraminiai protezai su užraktais. Jie patogesni ir patikimesni, nes vietoje apkabėlių  naudojami specialūs nematomi užraktai. Su tokiu protezu pacientas gali drąsiai šypsotis, valgyti, kalbėti.  Protezai estetiški, todėl aplinkiniai nė neįtars, kad jūs nešiojate protezus.

Išimamieji protezai šiuolaikinėje odontologijoje naudojami vis rečiau. Tačiau be jų negalima apsieiti kai dėl didelių pažeidimų negalima protezuoti neišimamaisiais protezais. Neretai išimamieji protezai naudojami kaip laikina priemonė kol implantas sėkmingai apaugs kaulu ir įsitvirtins žandikaulyje arba kol bus  pagaminti neišimamieji protezai.

Neišimamųjų arba fiksuotų protezų taip pat yra įvairių rūšių: užklotai, vainikėliai (karūnėlės), bemetalė arba metalo keramika ant implantų, laminatės (vestibulinės plokštelės).

Užklotai naudojami jei pacientas netekęs daugiau nei 50 procentų danties audinių. Užklotas tarnauja ilgiau nei kompozitinė plomba. Be to, jis užtikrina patikimesnę atramą. Užklotu leidžia restauruoti pažeistą dantį itin tiksliai, nesudarant mikrotrapelių, kuriuose gali vystytis ėduonis. Užklotai gali būti pagaminti iš keramikos, tauriojo metalo ar kompozito.

Dantų vainikėliai tvirtinami ant nuosavo nušlifuoto danties ar implanto protezavimo atramos. Kai prarandamas vienas ar keletas greta esančių dantų, jiems atstatyti šlifuojami mažiausiai du dantys, ribojantys defektą ir gaminamas tiltinis protezas (tiltelis). Taip atstatoma buvusių dantų funkcija, kramtymas tampa efektyvesnis. Vainikėliai ir tilteliai gaminami iš metalo keramikos (porceliano ant metalinio karkaso), bemetalės keramikos (stiklo keramikos ar porceliano ant cirkonio oksido karkaso) ar kompozito.

Rekonstruojant priekinius dantis, kai plombavimas negali suteikti pakankamai gero estetinio vaizdo ir tvirtumo, naudojamos laminatės – keramikos plokštelės dantų priekinės plokštumos paviršiui uždengti. Jos gaminamos iš stiklo keramikos ar kompozito.

Kuo keramikinė protezų konstrukcija skiriasi nuo metalinių?

Keramika yra naujausia ir geriausiai estetikos kriterijus atitinkanti ortopedinėje odontologijoje naudojama medžiaga. Tam tikromis savybėmis ji pranoksta metalo keramiką. Bemetalė keramika yra pralaidi šviesai, jos fizinės savybės artimos natūralaus danties savybėms. Metalinė protezo konstrukcija nėra pralaidi šviesai. Pasirinkus šią konstrukciją,  dantenos gali atrodyti tamsesnės.  Priekinius dantis patartina protezuoti bemetale keramika.

Kuo ypatingi „Valplast“ tipo protezai?

„Valplast“ sistema – tai visiškai naujas dalinių protezų gamybos būdas iš minkštos plastmasės nailoninio termoplastiko. Ši unikali kombinacija padeda sukuria lankstų ir patogų protezą. „Valpast“ tipo protezai estetiški, patogūs, lengvi.  Galite būti garantuoti, kad niekas nė neįtars, jog nešiojate protezus.

Ar po protezo įdėjimo reikia lankytis pas odontologą?

Po protezo įdėjimo pacientas pas savo odontologą privalo apsilankyti praėjus dviem, o po to šešiems mėnesiams. Vizitų metu gydytojas odontologas į protezą įveda papildomą plastmasės sluoksnį, kuris paskirsto tolygų krūvį atraminiams dantims. To nepadarius perkrauti atraminiai dantys gali iškristi. Be to, nuo perkrovimo juos gali skaudėti, jie gali pradėti judėti.  Ilgainiui gleivinė pripranta prie krūvio. Tačiau nežiūrint to pacientas, nešiojantis dantų protezus su užraktais, bent kartą metuose turi profilaktiškai apsilankyti pas jį protezavusį gydytoją.

Kokie požymiai išduoda, kad laikas patikrinti ir galbūt net pakeisti protezą?

Jei protezas krenta, kai kalbate ar juokiatės, laikas apsilankyti pas gydytoją ortopedą. Kiti požymiai –sudirgusi ir skausminga burnos ertmės gleivinė, suplonėjusios lūpos ir nulinkę lūpų kampai, sutrikęs ar apsunkintas kramtymas, susenęs veidas, aplink burnos ertmę atsiradusios raukšlės, neaiškus garsų tarimas, atsiradęs švilpimas, traškėjimas, neaiškūs galvos, kaklo ar ausies skausmai.

Kiek laiko trunka protezo gamyba laboratorijoje?

Gamybos trukmė priklauso nuo protezo sudėtingumo. Estetinės odontologijos ir implantologijos klinikos gydytojai siekia, kad pacientai gražia šypsena galėtų džiaugtis kaip įmanoma greičiau. Todėl paprastai protezo gamyba trunka ne ilgiau nei 7 darbo dienas.

Kaip pasirinkti tinkamiausią ortopedinio gydymo metodą?

Tinkamiausią gydymo metodą gydytojas odontologas parenka atsižvelgdamas į paciento burnos ertmės būklę, pageidavimus, įpročius, ankstesnes restauracijas, finansines galimybes.

Estetinės odontologijos ir implantologijos klinikoje gydytojai ortodontai naudoja moderniausias technologijas ir patikimiausius, kiekvienam pacientui pritaikytus gydymo būdus.

Nepamirškite, kad dantis lengviau išsaugoti sveikus nei, jiems sugedus ar jų netekus, rekonstruoti.  O geriausia profilaktinė priemonė nuo visų dantų ligų – nepriekaištinga dantų priežiūra.
Reply